Аграрна розписка: інструмент для розрахунків майбутнім врожаєм

Аграрна розписка: інструмент для розрахунків майбутнім врожаєм

Аграрна розписка — це вид боргових цінних паперів. Закон, що регулює механізми їх роботи в Україні, вступив в силу навесні 2013 року. Але видавати розписки стало можливим тільки до кінця 2014 року. Затримка відбулась, оскільки потрібно було розробити правила функціонування Державного реєстру аграрних розписок. Спочатку розписки почали видавати на Полтавщині в листопаді 2014 року, а потім практика розповсюдилась на інші регіони України.

Дійовими особами розробки законодавчої бази і впровадження аграрних розписок в Україні були провідні світові виробники насіння і ЗЗР — швейцарська Syngenta і німецька BASF — разом з International Finance Corporation (IFC), інституцією групи Світового Банку.

Механізм розписок випробували в Бразилії майже 20 років тому, де він показав свою ефективність. У бразильських аграріїв на той час, як і в Україні, були проблеми з отриманням кредитів і векселів та укладенням форвардних контрактів. Аграрні розписки допомогли вирішити цю проблему.

Що таке аграрна розписка

Аграрна розписка — це борговий договір, в якому прописуються зобов'язання сторони розрахуватися за отримані товари або проведені роботи. Документ можна швидко оформити і він відмінно захищений законом. Щоб скласти договір не потрібно проводити процедури перевірки фінансового стану, а стягнути борг можна без суду.

У документі застава у вигляді товару або послуг оформляється під майбутній урожай або гроші. Після збору врожаю кредитор — особа, яка надала товар, послугу або провела певні роботи — отримує назад те, що було зазначено в розписці.

Видавати кредит може будь-яка фінустанова, юридична або фізична особа. Аграрні розписки дозволяють підписувати договори з нерезидентами, наприклад, з ЄС і США.

Головна перевага аграрної розписки — вона спрощує процес поставки аграріям в борг насіння і засобів захисту рослин (ЗЗР) від їх виробників та дистриб'юторів.

Додатковий плюс  – відсоток за позикою може бути дуже малим. Теоретично за допомогою розписок постачальники можуть продавати аграріям товари з відстрочкою плати навіть без жодних відсотків. Але це вже предмет особистих домовленностей.

Які бувають аграрні розписки

Товарна аграрна розписка — борг віддається товаром. Всі аспекти повернення, кількість, якість, термін поставки прописуються в самій розписці. Пункти узгоджуються між сторонами. Якість продукції може оцінюватися за державними нормативами.

Хоча в роз'ясненнях до закону використовується слово врожай, як можливий варіант застави, аграрну розписку можна використовувати не тільки для рослинництва, але і для тваринництва: під живі тварини; продукти тваринного походження, м'ясо та рибу, молоко та яйця.

Розписку можна оформлювати на продукти, перелік якої визначений у групах 01-14 розділів I та II Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Фінансові аграрні розписки — борг віддається грошима. Розмір суми, її цілісність або видача частинами, терміни погоджуються сторонами і прописуються в документі. Сума до повернення може вираховуватися від обсягу зазначеної сільськогосподарської продукції з урахуванням актуальних цін.

Два типи документів існують окремо і не можуть бути змішаними. Товарно-фінансову розписку не зареєструють.

В аграрній розписці надавати гарантії може поручитель або фінустанова (зазвичай це банки). Але гарантії — не обов'язкова норма. І вона не скасовує необхідність застави, яка обов'язково повинна додаватись при оформленні розписки.

Аграрна розписка виписується тільки на один вид культури, яка йде в якості застави. Якщо врожай на ділянці різнокультурний, під кожен вид потрібно складати окремий документ.

Як видавати аграрні розписки

Документ можуть видавати власники сільгосп ділянок, орендарі або інші особи, які можуть користуватися правом користування землею для сільського господарства і вирощують агропродукцію. Коли ділянка оформлена на кількох осіб, видавати аграрні розписки вони повинні спільно. Якщо сторона не виконає своїх зобов'язань, відповідати боржники також будуть спільно.

Кредитор по розписці може продати або перевести зобов'язання боржника будь-якій іншій особі. Процедура проводиться нотаріально, в документ вносяться правки. Боржника попереджають про зміни, але не погодитись з ними він не може.

Схожа процедура проводиться, якщо змінюється назва, організаційна форма або відповідальні особи, зазначені в розписці. У документ нотаріально вносяться правки, і він не втрачає своєї сили.

Якщо під час дії аграрної розписки змінюється власник або користувач земельної ділянки, тоді особа, яка видала розписку, зберігає за собою право на збір врожаю. Зробити це можливо тільки до закінчення поточного маркетингового року. Причина — врожай є заставною власністю кредитора відповідно до складеного документу. Коли ділянка передається новому власнику або користувачу, колишній сторого зобов'язаний попередити при передачі прав на землю, що урожай поточного року перебуває в заставі по аграрній розписці.

Хто контролює обіг і обов'язки по аграрним розпискам

Щоб скласти аграрну розписку, потрібно звернутися до нотаріуса. Він виписує розписку в двох примірниках. Один видає кредитору, що надає товар або послугу, другий залишає собі. Особа, яка видає розписку, оригінал не отримує. Хіба що може взяти нотаріально завірену копію документа.

Облік аграрних розписок веде державне підприємство "Аграрні реєстри". Офіційний портал ДП: www.agroregisters.com.ua. Воно підпорядковується Міністерству агрополітики.

Список нотаріусів-реєстраторів аграрних розписок можна подивитися на спеціальній сторінці порталу ДП "Аграрні реєстри".

У підприємстві з реєстру нотаріус-реєстратор може безкоштовно для себе отримати в електронному вигляді виписки та витягу, довідки про наявність або відсутність в реєстрі запитуваної розписки, бази даних для цілей бюро кредитних історій.

Дані про раніше виданих аграрних розписок залишаться доступними нотаріусам-реєстраторам не менше 10 років після закінчення терміну їх дії.

Якщо виявились порушення

Стягнути борг по аграрній розписці можна без звернення до суду за виконавчим написом нотаріуса.

Коли боржник по аграрній розписці має інші зобов'язання та раптом виявляється банкрутом, то кредитори по розписці мають в процесі повернення коштів першість. Вони можуть вимагати віддати борг їм раніше, ніж, наприклад, банківські кредити.

Коли по аграрній розписці закладений урожай, але боржник не встигає його доростити, він може домовитися з кредитором і передати йому врожай на дорощування. При цьому зазвичай витрати на дорощування покриває боржник, але вже за іншим договором.

Якщо врожаю немає зовсім або він виявився менше передбачуваного по розписці, тоді застава у вигляді врожаю може бути замінена іншим майном. Про це робиться відповідний нотаріальний запис в розписці. Якщо домовитися не вдалося, тоді зобов'язання боржника переходять на наступний урожай з ділянки.

Страхувати урожай  може кредитор або боржник. Вони це можуть зробити спільно. Страховка не обов'язкова, тому її можна не оформляти.

Моніторинг врожаю — окрема стаття аграрних розписок. Згідно із законом кредитор має повний доступ до посівів на полі і до приміщень зберігання врожаю в будь-який робочий час. Якщо будуть виявлені порушення, кредитор може звернутися для вирішення спору в Мінагрополітики.

Станом на 14 березня 2017 року за інформацією Мінагрополітики в Україні вже видано 86 аграрних розписок на суму понад 716 млн грн, із них 52 — це фінансові аграрні розписки. Жодна з виданих за 2016 рік аграрних розписок не є дефолтною. За оцінками експертів, в найближчі 5 років агросектор може залучити до 500 млн дол. США завдяки розпискам.